Kada i zašto kiruški zahvati
Oralna kirurgija je grana dentalne medicine koja obuhvaća različite kirurške zahvate u usnoj šupljini.
Najčešći oralno – kirurški zahvati su vađenje zubi, resekcija korijena zuba te ugradnja implantata.
Oralna kirurgija obuhvaća sve zahvate koji zahtijevaju rezanje ili uklanjanje tkiva ili zubi iz usne šupljine.
Promjene u usnoj šupljini događaju se neprestano i zahtijevaju stalne popravke kako bi se smanjila daljnja oštećenja i ispravile estetske i funkcionalne nepravilnosti. Razlozi vađenja zubi različiti su i uključuju širok raspon promjena u usnoj šupljini poput pojave karijesa, upalnih bolesti usne šupljine ili nicanja umnjaka koje je potrebno ukloniti. Sve ove promjene utječu na izgled usne šupljine i, ako se ne liječe kirurškim putem, mogu dovesti do nepoželjnih posljedica za pacijente.
Oporavak nakon zahvata oralne kirurgije
- Nakon operativnog zahvata potrebno je stavljati hladne obloge na mjesto zahvata radi smanjenja otekline koja je česta pojava. Područje treba hladiti svakih 15-30 minuta s pauzama, posebno prvih nekoliko sati nakon operacije.
- U slučaju bolova preporuka je uzimanje analgetika po preporuci liječnika.
- Konci se vade 7 dana nakon zahvata.
- Odmah nakon zahvata usta se ne smiju ispirati, a sljedeći dan, ako nema krvarenja, ispiru se svakih 4 sata fiziološkom otopinom (1 žlica soli u 1L vode), hladnim čajem od žalfije (kadulje) ili antiseptikom.
- Krvarenje se može očekivati 2-3 dana nakon zahvata, a ako se poslije toga vremena nastavi krvarenje, potrebno je kontaktirati liječnika.
- Nakon samog zahvata, preporuka je konzumirati tekuću hranu i jako mekanu hranu, a vruću hranu i napitke treba izbjegavati. Također je potrebno izbjegavati zrnastu hranu koja bi se mogla zavući u ranu.
Apikotomija - odstranjivanje vrška korijena zuba
Riječ je o kirurškom zahvatu kod kojeg se odstranjuje vršak korijena zuba s okolnim upaljenim tkivom (cista, granulom).
Ovaj zahvat izvodi se kod pacijenata kod kojih endodontskim liječenjem nije postignuto izlječenje patološkog procesa. Apikotomija se izvodi u lokalnoj anesteziji i bezbolna je.
Prije zahvata potrebno je endodontski izliječiti zub. Tijekom zahvata zareže se i podigne zubno meso kako bi se moglo doći do vrha korijena zuba gdje se nalazi patološki proces.
Svrdlom se uklanja vrh korijena zuba zajedno s upalnim procesom te se biokompatibilnim materijalom zabrtvi ulaz u korijenski kanal.
Terapija završava šivanjem zubnog mesa. Apikotomija je mali kirurški zahvat koji omogućava da se očuva zub i spriječi njegovo vađenje.
Alveotomija – uklanjanje umnjaka
Ovim kirurškim zahvatom uklanjaju se impaktirani i retinirani umnjaci te zubi koje nije moguće izvaditi uobičajenim načinom.
Umnjaci su zubi koji posljednji niču u čeljustima i kod većine ljudi njihov rast ne stvara veće probleme osim privremene boli tijekom izbijanja.
Problem može nastati ako nemaju dovoljno mjesta za pravilan rast ili pak krenu rasti krivo zbog čega uzrokuju krvarenje okolnih zuba i uzrokuju upalu.
Vađenje umnjaka nije kompliciran zahvat i radi se rutinski, najčešće pod lokalnom anestezijom.
Nakon zahvata može doći do oticanja, no to je normalna pojava koju se može sanirati hladnim oblozima. Ponekad je potrebno nekoliko dana jesti mekšu hranu.
Ukoliko se javi neki od ovih problema, savjetujemo da posjetite stomatologa koji će preporučiti određenu dijagnostiku kako bi se utvrdilo jeste li kandidat za uklanjanje umnjaka:
- Bol i/ili utrnula čeljusti
- Upala uzrokovana nakupljanjem hrane i bakterija oko umnjaka
- Iritacija i otečenost zubnog mesa
- Pojava karijesa kod djelomično izbijenog umnjaka
- Oštećenje susjednog zuba ili kosti
- Pojava ciste kod umnjaka
- Komplikacije u ortodontskoj terapiji zbog rasta umnjaka
Podizanje sinusa (sinus lift)
Stavljanje implantata je moguće jedino ako preostali alveolarni greben ima dovoljan volumen koji će držati implantat.
Gubitkom zuba, volumen kosti se smanjuje.
Postupkom podizanja dna sinusa dodajemo kost u sinusnu šupljinu u gornjoj čeljusti.
Pri tom se postupku koriste umjetni materijali, ali postoji i mogućnost ugradnje vlastite kosti.
U pojedinim slučajevima podizanje dna sinusa može se raditi paralelno s ugradnjom implantata.
Ako nema kosti, potrebno je 6 do 8 mjeseci kako bi se dobio adekvatan volumen.
‘Sinus lift’ je rutinska operacija koja se izvodi pod lokalnom anestezijom, a već nakon 2-3 dana možete se vratiti svojim redovnim aktivnostima.
Predstavljamo: Piezotome® CUBE
Nova generacija ACTEON® piezoelektričnih uređaja, predstavlja sljedeći korak u superiornim i atraumatskim operacijama kostiju u našem dental centru.
Piezotome® CUBE veoma je moćan, pouzdan i prirodno intuitivan uređaj koji će nam znatno poboljšati uspješnost kod kiruških zahvata.
Piezotome® CUBE omogućava točne, brze atraumatske i predvidljivije tretmane kostiju čeljusti. Kvalitetnija klinička njega sa efikasnim, predvidljivim ishodima i poboljšanim zarastanjem kosti i mekih tkiva, značajno manje oticanja, bola i komplikacija nakon zahvata.
Piezotome® CUBE će nam pomoći da postignemo vrhunske rezultate, a našim pacijentima omogućiti brži i kvalitetniji oporavak nakon implantoloških zahvata ili sinus liftova.