Implantatom nadomjestite zube koji Vam nedostaju.
Kratkim i bezbolnim zahvatom u čeljusnu kost ugrađuje se mali titanski vijak koji služi kao nevidljivi i trajni nosač Vašeg novog osmijeha. Jedina nuspojava zubnog implantata – nemjerljivo poboljšanje kvalitete života.
Vaše samopouzdanje pati? Stalno zapadanje hrane, neugodan zadah, zagriz koji bježi, pokrivanje usta, žvakanje na istu stranu – znamo da Vam zvuči poznato. Krajnje je vrijeme da se oslobodite nelagode i opet uživate u jelu i pokazivanju svog osmijeha.
3 razloga zašto biste što prije trebali nadomjestiti zub koji nedostaje:
- Čeljusna kost se povlači čime riskirate nošenje proteze u budućnosti
- Ostali zdravi zubi se pomiču se i naginju što utječe na izgled
- Neugodan zadah postaje neizbježan
Prednosti ugradnje implantata?
Definitivno, prva najveća prednost ugradnje zubnih implantata je vezana uz dugotrajnost takvog rješenja. Druga je vezana uz nenanošenje štete okolnim zubima, odnosni implantat se ne mora vezivati na okolne zube, već stoji samostalno i tako ne dolazi do oštećivanja (brušenja) okolnih zubi.
Kako se postavljaju zubni implantati?
Na početku se radi trodimenzionalna snimka čeljusti i pomoću posebnog računalnog programa planira se pozicija i dužina implantata. Ukoliko pacijent nema dovoljno kosti ili se ona povukla zbog odgađanja postave implantata (implantacije) potrebno je istu nadograditi (koštana augmentacija). Koštana augmentacija, odnosno povećanje volumena kosti je iznimno bitan proces jer omogućava implantatu čvrstinu i mogućnost podnošenja žvačnih sila kako ne bi došlo do pucanja implantata, abutmenta ili protetike na implantatima. Implantati se ugrađuju minimalno invazivnim kirurškim zahvatom, a zahvat po implantatu traje oko 20 min.
Postupak se odvija pod lokalnom anestezijom i bezbolan je tijekom i nakon postupka. Nakon ugradnje implantata pacijentima se preporučuje postavljanje provizorija (privremenih zubi koji se vežu na okolne zube) kako zbog estetskih razloga, tako i zbog oblikovanja papila te okolnih mekih tkiva. Nakon što dr. Bilan procijeni da je prošlo dovoljno vremena koje je potrebno za oseointegraciju (srastanje implanata s kosti) na implantat se postavlja (šarafi) abutment (protetska nadogradnja), a na njega krunica. U slučaju potrebe, na zubne implantate se mogu postaviti i zubni mostovi kako bi se nadoknadio veći nedostatak zuba.
Koliko traju postavljeni implantati?
Implantati u ustima traju dugo, mogli bismo reći i doživotno. Međutim, postoji nekoliko bitnih preduvjeta kako bi ugrađeni implantati trajali doista dugo ili doživotno, a to su:
- Marka implantata koji se ugrađuje – u moru rješenja koje tržište nudi pacijentima se često ugrađuju i neprovjereni implantati različitih proizvođača čija legura nije dovoljno čvrsta ili adekvatna te kasnije mogu uzrokovati probleme (upale itd.). Zato primjerice u našem dental centru posežemo za jednima od najboljih implantata: Sweden & Martina
- Oseointegracija – između ugradnje implantata i postavljanja abutmenta te krunice mora proći određeno vrijeme (najčešće 6 mjeseci ili više) kako bi implantat oseointegrirao, odnosno vezao se uz kost. Naravno, u tom vremenu se može postaviti imedijatna opskrba ili imedijatno opterećenje kao privremeno rješenje, kako bi pacijent imao osmijeh i zube. Međutim, na tržištu se događa da taj proces ne dođe u zrelu fazu i već se postavlja trajna nadogradnja te tako prilikom žvakanja može dolaziti do micanja implantata. Također, u posljednje vrijeme se sve više naglašava utjecaj vitamina D kao važnog faktora za oseointegraciju zubnih implantata.
- Kvaliteta ugradnje – izrazito je važno tko vam ugrađuje implantat i na koji način! Zato u našem dental centru ovom procesu posvećujemo puno pažnje kako bi pacijent i mi bili zadovoljni konačnim rezultatom.
Naravno, važno je da pacijent održava dobru higijenu usne šupljine i dolazi na redovite kontrole kod stomatologa. I na kraju, ugradnja implantata je jedna od najsigurnijih i najtrajnijih stomatoloških terapija, a postotak uspješnosti je čak 95-100 %.